Svaki rad na gradilištu sa mašinama za rad na visini podrazumeva stroge propise za zaštitu radnika. Greške su kobne pa sva oprema mora biti kvalitetna i potpuna da bi se izbegli bilo kakvi problemi.
Šta se podrazumeva pod radom na visini? Koliko je opasno izvoditi radove bez sigurnosne zaštite? Koja oprema je neophodna?
Puno je pitanja na koje je najbolje dati odgovor pre nego što se nezgode dogode.
Kako se definiše rad na visini?
Onda kada radnik izvršava poslove na više od 2m iznad Ävrste podloge koja nema obezbeÄ‘enje se smatra opasnim radnim mestom i zahteva da se koristi zaštita od pada sa visine.
Pojedine sigurnosne procedure podrazumevaju primenu od momenta pristupa gradilištu, kao što je to zaštitni šlem koji se mora nositi u većini sluÄajeva, ali za rad na visini je potrebna posebna zaštita koja je proizvedena u skladu sa odreÄ‘enim normama.
NekorišÄ‡enje povlaÄi sankcije, ali je to možda i najmanji problem jer su povrede i smrtan ishod najÄešÄ‡a posledica ako se oprema ne koristi.
Kako izgleda pravilna zaštita od pada sa visine?
Na gradilištu je sve važno: i cipele i rukavice i radno odelo koje štiti i omogućava laku pokretljivost, ali kada je u pitanju zaštita za rad na visini podrazumevaju se i dodatni sigurnosni pojasevi i dodaci za stabilnost u radu.
Za bezbedno izvođenje poslova su neophodni:
Užad i sajle
Blokatori pada
Pojasevi za rad na visini
Konektori…
Pošto se većina poslova obavlja uz pomoć mašina za rad na visini, ovo su dodaci koji obezbeÄ‘uju nesmetan rad, a ujedno i, brzo pomeranje i menjanje svoje pozicije. To je izuzetno važno jer kakve god ograde da postoje važno je da se i radnici dodatno obezbede tako da ne postoji problem pri gubitku stabilnosti.
Bilo da se radi na platformi, telehandleru ili nekoj drugoj mašini, radnici postavljaju sajle, vezuju se i, ako doÄ‘e do problema, nema bojazni od pada.
Kako se pravilno postavlja oprema?
Pre zapoÄinjanja posla radnici su dužni da provere opremu, pravilno je postave i provere uÄinak, tj. da li je rad na visini obezbeÄ‘en.
Nešto od opreme se vezuje na radnika, kao što su to opasaÄi, a sajle se vezuju za mašine kojim se obavljaju radovi na visinama. ÄŒak i kada je radnik obezbeÄ‘en, postoji pravilo o kretanju da bi oprema mogla da funkcioniše i zaštiti radnika.
Zabranjeno je naginjanje, oslanja na nebezbedna mesta ili dodatno otežavanje opreme za osiguravanje radnika. Sav alat se pažljivo odlaže i ne sme nikako da ugrožava stabilnost radnika ili opreme koja ga obezbeđuje.
Svi radnici moraju proći obuku za korišÄ‡enje zaštitne opreme jer je samo tako svaki posao maksimalno obezbeÄ‘en, a radnici bezbedni iako se poslovi izvode u riziÄnim okolnostima.
Pravilna zaštita od pada sa visine podrazumeva odabir prave i kvalitetne opreme i njegovu pravilnu primenu. Rad na mašinama za rad na visini je naroÄito riziÄan i zahteva pravilan pristup prilikom svakog penjanja.
Na ovaj naÄin se poslovi rade bezbednije, brže i efikasnije. I propisi su takvi da je strogo kažnjivo da radnici rade bez zaštite, a da ne govorimo o mogućim posledicama padova sa visine. Zato, potpuna zaštitna svaki put i bez ikakvog izuzetka!
Komentari
Pročitaj više:
Građevinski kompresori – višestruka korist jedne mašine
Da bi se nešto izgradilo vrlo Äesto tome mora da prethodi rušenje starih objekata&h...
Želite da kupite polovni telehender – evo na šta treba da obratite pažnju
Bilo da imate farmu domaćih životinja, stovarište, veliko poljoprivredno domaćinst...